phoneRed 03142414594-5

smartphone 09131118251

redsms  500097777777000

khandaniha

آلیاژها وانواع آن

آلیاژها وانواع آن

تعریف آلیاژ
settingsآلیاژ چیست؟
آلیاژ مخلوط یا محلول جامد فلزی متشکل از یک فلز اصلی که آن را فلز پایه می‌گویند با یک یا چند عنصر فلزی یا غیرفلزی است.

ادامه مطلب


تفاوت آهن، چدن و فولاد

تفاوت آهن، چدن و فولاد

 settings آهن چیست و چه تفاوتی با فولاد و چدن دارد ؟

با گداختن سنگ آهن در کوره های آهن گدازی، آهن خام تولید می کنند و با آهن خام نیز آهن معمولی، چدن و فولاد می سازند. در واقع چدن و فولاد آلیاژهایی از آهن هستند. آلیاژ (چند جوش) ترکیبی از فلزات مختلف است که در صورت لزوم مواد افزودنی غیر فلزی نیز به آن افزوده می شود. کاربرد فلزات آهنی از تمامی فلزات بیشتر است و ۹۵ درصد فلزات تولید شده در سراسر جهان را تشکیل می دهند. 

 

ادامه مطلب


ضایعات فلزی چگونه بازیافت می شوند

ضایعات فلزی چگونه بازیافت می شوند

ضایعات فلز فولاد یا استیل بازیافت شده را می‌توان طی فرآیندی با استفاده از کوره قوس الکتریکی به ابزار باکیفیت‌تر تبدیل کرد. فولاد ضدزنگ یا استیل را نیز می‌توان به‌همین صورت ساخت. ضایعات مس را نیز می‌توان با پروسه‌ای مشابه فولاد از جمله فرآیند انفجار و کوره‌های بازتابی، به محصولاتی دیگر تبدیل کرد. ضایعات آلومینیوم را نیز می‌توان با دمای پایین‌تری نسبت به آلومینیوم خالص ذوب کرد بنابراین فرآیند تبدیل آن‌ها نیازمند صرف انرژی کمتری است. البته این مسئله تقریبا درباره تمامی فلزات و آهن آلات بازیافت‌ شده صادق است. بازیافت آهن آلات و ضایعات فلزی تنها باعث صرف انرژی کمتری شده بلکه دی‌اکسیدکربن کمتری نیز تولید می‌شود. با این‌کار از محیط‌ زیست نیز حفاظت شده و از نظر اقتصادی نیز در فرآیند تولید صرفه‌جویی خواهد شد.

ادامه مطلب


مزایای بازیافت فلزات

مزایای بازیافت فلزات

 settings طبق گفته‌های «آژانس حفاظت محیط‌ زیست ایالات متحده آمریکا» بازیافت می‌تواند اثرات شگفت‌انگیزی در سلامت محیط‌ زیست بگذارد. استفاده از بازیافت آهن به جای آهن خام می‌تواند نتایج زیر را به همراه داشته باشد:

صرفه‌جویی ۷۰ درصدی در انرژی

صرفه‌جویی۹۰ درصدی در استفاده از موادخام

 

ادامه مطلب


اسلب (slab)

اسلب (slab)

settings    اسلب (slab) یا تختال محصولی میان خطی از فولاد است که از فرآیند تولید نورد شمش یا ریخته گری بطور پیوسته بدست می آید.اسلب معمولا به عنوان ماده ی اولیه برای ساخت ورق های فولادی ، صفحه و ... بکار می رود.شکل ظاهری اسلب قطعه ای مستطیلی شکل با ضخامت 200 تا 250 میلی متر ، عرض 650 تا 2000 میلی متر و طول آن بین 4 تا 12 متر می باشد.

ترکیبات شیمیایی اسلب ها معمولا متشکل از آهن ، کروم ، مس ، منگنز ، نیکل و سیلیسیوم است.

ادامه مطلب


تاثیر عناصر آلیاژی بر خواص فولاد

تاثیر عناصر آلیاژی بر خواص فولاد

settings    کربن                   settings    کلسیم

 settings   سدیم                 settings     کبالت

settings     کرم                    settings      مس

settings      هیدروژن           settings      منیزیم 

settings      منگنز                settings       مولیبدن

settings       نیروژن             settings       آلومینیوم   

settings       ارسنیک

ادامه مطلب


فولاد زنگ نزن چیست

فولاد زنگ نزن چیست

فولادهای زنگ نزن از انواع فولادها با بیش از ۱۰٫۵ درصد کرم می باشند که بطور کلی به پنج دسته زیر تقسیم می شوند:

settings   ۱-فولادهای زنگ نزن فریتی

 settings   ۲ -فولادهای زنگ نزن مارتنزیتی

settings    ۳-فولادهای زنگ نزن آستنیتی

settings   ۴-فولادهای زنگ نزن رسوب سختی

settings   ۵- فولادهای زنگ نزن دوفازی

ادامه مطلب


اسلب

اسلب

favicon  اسلب چیست؟

settingsیک محصول میان خطی و نیمه نهایی فولاد است که از فرایند نورد شمش و یا فرایند ریخته گری پیوسته حاصل می­شود. قیمت آهن از جمله اسلب تحت تاثیر شرایط مختلفی قرار می گیرد.

settingsسطح مقطع اسلب ها بر خلاف شمشه و شمشال مربعی نیست بلکه مستطیلی بوده و به عنوان ماده اولیه برای ساخت محصولات نورد تخت از جمله کویل و ورق (پلیت) نورد گرم، استفاده می شود.

settingsاسلب ها همواره به صورت صفحات مستطیلی هستند و معمولا دارای ضخامت ۱۶ سانتی متر به بالا هستند. اسلب در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می گیرد.


ادامه مطلب


ضایعات و زائدات آهن

ضایعات و زائدات آهن

faviconدر این مقاله قصد داریم شما را با مفاهیم ضایعات آهن (قراضه -scrap) و انواع آن آشنا سازیم همچنین توضیح مختصری در خصوص فرایند آن داشته باشیم.
settingsضایعات آهن چیست؟
به تولیدات معیوب و ضایعات چدنی و فولادی غیرقابل مصرف، آهن قراضه یا scrap گویند. یکی از مهمترین منبع فلزی جهت کوره قوس الکتریکی قراضه ها می باشند، به این قراضه ها، ضایعات آهن گویند، به عبارتی دیگر به موادی که بازیافت پذیر باشند ضایعات گفته می شود، در کل به مواد دور ریخته شده در صنایع ساختمانی و حتی خودرو سازی که قابلت بازیافت را داشته باشد جزء ضایعات می باشد.
settingsضایعات فلزی و آهنی برخلاف زباله ها ارزش پولی دارند و دوباره به چرخه تولید بازگردانده می شوند. که به آنها قراضه نیز گویند.

ادامه مطلب


برسی روش های نوین بازیافت ضایعات آهنی

برسی روش های نوین بازیافت ضایعات آهنی

settings همان طور که می‌دانید فولاد به مقدار زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد و یکی از پر کاربردترین فلزات موجود در سطح جهان است که در بیش‌تر صنایع به عنوان یک محصول استراتژیک به شمار می‌آید. بازیافت ضایعات آهنی کمک به چرخه تامین فولاد به شمار می‌آید.
settingsموضوعی که امروزه از اهمیت بالایی برخوردار است تولید فولاد ارزان با کیفیت بالا است بدین منظور باید به اقتصاد توجه ویژه‌ای شود. یکی از راه‌های به صرفه اقتصادی بازیافت ضایعات قراضه است.
settingsبه منظور اطلاع ازقیمت ضایعات در انواع مختلف می‌توانید باشماره 09133187343 تماس حاصل فرمایید.
قراضه یکی از مواد اصلی  در تامین فولاد مورد نیاز کارخانه‌ها به شمار می‌آید. از این روز تامین فولاد مورد نیاز به منظور تولید محصولات فولادی مختلف در هر منطقه‌ای از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.

ادامه مطلب